UWAŻAJ na oszustów!

Jeśli jesteś pewien, że nie chcesz adoptować zwierzaka ze schroniska czy organizacji i podjąłeś decyzję o kupnie zwierzęcia rasowego - ZAPAMIĘTAJ poniższe zasady!

ZASADA numer 1

Każde zwierzę rasowe MUSI posiadać dokument: METRYKĘ lub RODOWÓD. Jeśli „hodowca” chce Ci sprzedać zwierzę bez tego dokumentu – jego hodowla jest NIELEGALNA. Kupując od takiego człowieka przyczyniasz się do cierpienia zwierząt i rozwijasz działalność oszustom. Zawsze żądaj pełnej dokumentacji zwierzęcia: metryki lub rodowodu, książeczki zdrowia potwierdzającą szczepienia i odrobaczenia oraz pełną historię medyczną zwierzęcia, Umowy kupna-sprzedaży (z treścią umowy zapoznaj się wcześniej, NIE w dniu zakupu), zweryfikuj  numer czip (coraz częściej hodowca dysponuje czytnikiem czipów).

ZASADA numer 2

ŻADEN portal ogłoszeniowy typu OLX itp. NIE WERYFIKUJE danych wprowadzanych przez oferenta w ogłoszeniu. Przedstawiciele portali nie sprawdzają, czy dany ogłoszeniodawca faktycznie należy do organizacji hodowlanej, którą wskazuje w ogłoszeniu, dlatego STANOWCZO ODRADZAMY zakupu zwierząt oferowanych w takich miejscach. Skorzystaj z bazy hodowców w naszej aplikacji – powstała między innymi po to by chronić Ciebie, zwierzęta, i walczyć z oszustami.

ZASADA numer 3

Zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt ZAKUPU a tym samym SPRZEDAŻY zwierzęcia rasowego można dokonać WYŁĄCZNIE w MIEJSCU CHOWU. Dlatego dla dobra zwierząt i Ciebie NIGDY:

ZASADA numer 4

ZAWSZE – sprawdź, czy dana hodowla faktycznie należy do organizacji jaką podaje w opisie. Zadzwoń do biura, podaj dane, zweryfikuj! Pamiętaj, że biura organizacji są nieczynne w weekend. Oszuści to wiedzą, dlatego najwięcej nieuczciwych ogłoszeń pojawia się na różnych portalach od piątku wieczorem do niedzieli. Decyzja o zakupie zwierzęcia nie może być impulsywna.

Na spotkanie z hodowcą możesz umówić się w weekend TYLKO WTEDY, gdy wcześniej zweryfikujesz hodowcę w organizacji hodowlanej.

ZASADA numer 5

NIE WPŁACAJ ZALICZEK – ostatnio, na portalach ogłoszeniowych bardzo zwiększyła się liczba wyłudzeń na tzw. ZALICZKĘ. Oszuści wyłudzają pieniądze przelewem na rezerwację. ŻADEN uczciwy hodowca nie praktykuje takiej formy rezerwacji. Dla dobrego hodowcy ma ogromne znaczenie komu powierzy swoje szczenięta czy kocięta. Nie sprzedaje na zasadzie: kto pierwszy ten lepszy.

Dlatego nie bądź zdziwiony, że hodowca może Ci zadać kilka istotnych pytań. Robi to z troski o zwierzęta.

Zapamiętaj!

Oszuści na portalach ogłoszeniowych są coraz bardziej wymyślni w swoich oszustwach: